Yargılamada Tebligat Masrafları ve PTT

%15.7 ve %17,3 oranında tebligatlara yapılan zamlarla birlikte yargılama masraflarında PTT'nin aldığı pay katlanarak arttı. 2019 yılı içinde bir tebligat bedeli 19TL'ye ulaştı.

Özel kargo şirketleri yarı fiyatına 1 desi & 1 kilogram kargo taşıyabiliyorlar.

Elektronik tebligatta durum ise daha da vahim. Tebligat başına 0,05 ila 0,10 TL olan gider karşılığında taraflara 4.50TL yargı gideri yansıtılmaktadır. Buradan PTT on kata kadar kar sağlamaktadır.

Elektronik tebligat meselesinde oldukça geç kalınmış ve sürekli yanlış politikalar izlenmiştir. PTT ise göçü yolda düzeltmeye çalışmaktadır.

PTT merkezi takip sisteminde ise 2 sayfalık çıktı için 1,70TL gibi fahiş ücret almaktadır. İki sayfanın yazdırma ve birleştirme maliyeti (yazıcılar tarafından otomatik yapılır) 0,50 TL'dir. Üstelik yazdırma işlemi PTT bölge müdürlüklerine dağtılarak taşıma masraflarından tasarruf edilerek normal tebligattan daha ucuza hizmet sunulabilir.

Yapılan fahiş zamma ve alınan fahiş ücretlere rağmen PTT'nin karı 2018 yılında bir önceki yıla göre %300 azalmış durumda. Bu ise PTT'nin iyi yönetilmediğinin apaçık göstergesidir.

Tebligat görevi PTT'den alındığı taktirde kurumun her yıl zarar etmesi de olasıdır. Özetle PTT zararının üstünü örtmek için de tebligatlara fahiş zam yapılıyor olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanunu'nun 3 ve 22. maddesine göre adli tebligatların PTT tarafından yapılması öngörülmüşse de; PTT nezdinde çalışan taşeron şirket işçilerinin bu tebligatların kendileri tarafından yapıldığı yolunda şikayetleri hat safadadır.

PTT ile ilişkili sendikal faaliyetleri ve şikayetleri incelediğimizde ise PTT işçilerin durumlarının her geçen gün kötüye gittiğini, özellikle taşeron işçilerinin çalışma şartlarının ve ücretlerinin daha da kötü olduğunu farkettik.

Adalet hizmetinin özelde taraflar genelde toplum açısından hızlı ve ucuz olması esastır. Devletler yargı hizmetini kamu hizmeti olarak yürütür ve yargı masraflarında kar amacı gütmezler.

Adalet hizmeti kamu hizmetidir ve kesinlikle üzerinden kar elde edilecek bir hizmet değildir.

Bunun yanında PTT'nin kargo ve bankacılık geçmiş dönem zararını araştırıp nasıl yönetildiğini araştırabilirsiniz. Ancak ondan önce daha önemli olan PTT işçilerinin ve özellikle taşeron işçilerinin çalışma şartlarını araştırmalısınız.

Umuyoruz ki, PTT bir gün tebligat dışındaki alanlarda da kar eden, mutlu çalışanları olan bir kamu kurumu olacaktır.

Oluşturma :2019-11-17

Düzenleme :2019-11-17

Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş

Aksarı Avukatlık Bürosu - © - 2023